„Baltijos Lean forumas 2016“: didesnio efektyvumo paieškos

2016 04 21

Agnė Ranonytė / Verslo žinios

Pasak Raimundo Petrausko, izoterminių kėbulų ir puspriekabių gamybos UAB „Schmitz Cargobull Baltic“ generalinio direktoriaus, daugelis įmonių, kurios šiuo metu diegia „Lean“, pernelyg žavisi „blizgučiais“: „Lean“ lenta, grafikais, „šešėline“ lenta ir panašiais dalykais. Tačiau reikia galvoti apie vadybą, lyderių struktūrą, kuri skatintų žmones tobulėti, kolektyvo įtraukimą, galvoti, ar „Lean“ tampa įmonės filosofija, kuri padės laimėti konkurencinėje kovoje.

„Naivu tikėtis, kad sparčiai besikeičiančioje rinkoje su dabar gaminamu produktų būsime konkurencingi. Todėl inovacijose, produktų kūrime, procesuose, struktūroje ir tuo pačiu „Lean“ metodikoje yra tai, kas padeda mūsų darbuotojams būti išradingiems, kurti konkurencingą produktą. Tam reikalinga įmonės kultūra“, – pabrėžė p. Petrauskas, pramonės įmonių atstovams, kurie dalyvavo „Verslo žinių“ organizuotoje „Lean“ ekskursijoje į „Schmitz Cargobull Baltic“.

Mąstymo būdas

„Lean“ yra mąstymas apie švaistymus. Be šios sistemos, mes naudojame ir „Six Sigma“, „Agile“, ir daugelį kitų metodų. Nesame užsidarę į dėžutę, kad tai taikome, o ano – niekada. Stengiamės naudotis tuo, kas padeda tam tikromis aplinkybėmis. Drauge stengiamės būti sistemiški. Todėl turime „Kaizenus“ ir stebime, kaip jie įgyvendinami, kad žinotume, kaip žmonėms sekasi spręsti problemas. „Kaip?“ yra kertinis klausimas mūsų veikloje“, – VŽ yra sakęs Algimantas Markauskas, biotechnologijų bendrovės „Thermo Fisher Scientific Baltics“ generalinis direktorius, viceprezidentas Baltijos regione.

Pasak jo, svarbiausi klausimai: ar mokome žmones, kaip spręsti problemas? Koks yra mūsų įmonės būdas joms spręsti? Ir kaip tobuliname veiklą?

„Jeigu tik skiriame darbuotojams užduotį ir pamatome rezultatą, kaip galime įvertinti, kiek efektyviai viena ar kita darbuotojų grupė rezultatą pasiekė? Kai pradedi galvoti, kaip greičiausiai ir efektyviausiai išspręsti problemą, ir dalytis patirtimi, tada ir ateina „Lean“. Ne kaip savitikslis dalykas, ne todėl, kad jis – madingas, o kaip mąstymo būdas“, – pažymi p. Markauskas.

Prireiks kantrybės

Specialistai įspėja, kad pirmuosius efektyvumo paieškų rezultatus verslas gali pajusti jau po 3 mėnesių, nuo „Lean“ diegimo pradžios. Tačiau kultūrinio pokyčio tenka palaukti.

„Kartą bendrovėje lankėsi svečių ir aš komandai pasakiau, kad nebus susirinkimo, kuriame pagal „Lean“ metodiką kas rytą aptariame, kaip pavyko įgyvendinti vakar dienos planus, pasisakome, jei kam reikės kokios pagalbos, kur tikėtini trukdžiai ir pan. Visi tada nuščiuvo ir reakcija buvo tokia: gal svečiai galėtų 15 min. palaukti? Tada ir pajutau: štai, atsitiko. Daugybė mūsų žmonių šiandien nebeįsivaizduoja, kad galėtų dirbti be šių rytinių susirinkimų, nes kaip tada pasidalyti informacija, pasikalbėti apie rūpesčius. Atsiranda jausmas, kad niekam neįdomu, ką nuveikiau“, – kalba p. Markauskas.

Tačiau iki tokio kultūrinio lūžio bendrovė keliavo bent porą metų.

 „Ėmus taikyti taupiosios vadybos principus, pirmuosius, mažus pokyčius efektyvumo link įmanoma pamatyti per pirmus tris mėnesius. Tačiau tikroji „Lean“ vertė pastebima tik per kelerius metus“, – patirtimi dalijasi Chrisas Vogelis, buvęs vieno iš didžiausių JAV bankų „Wells Fargo“ padalinių operacijų vyresnysis viceprezidentas, „Lean“ ekspertas.

Pokyčiai yra toks dalykas, kurio žmonės paprastai nemėgsta. Tad kaip įtiktini komandą, kad verta pradėti dirbti kitaip.

„Geriausias priešnuodis pasipriešinimui yra įtraukianti aplinka. Mokymai, tvarkingi procesai ir aiški struktūra įgalina darbuotojus spręsti problemas, kurios turi tiesioginės įtakos jų darbui“, – įsitikinęs p. Vogelis.

Šiandien vykstančiame „Baltijos Lean forume“ patirtimi dalijasi Darrilas Wilburnas, Tarptautinės konsultacijų bendrovės „Honsha“ konsultantas, p. Vogelis, p. Markauskas, Daiva Pivoriūnienė, UAB „Circle K Lietuva“ mažmeninės prekybos direktorė, Tomas Jaskelevičius, UAB „Arginta Engineering“ direktorius, Gintautas Vitkevičius, „SBA baldų kompanija” generalinis direktorius, Eugenijus Laurinaitis, gydytojas psichiatras, psichoterapeutas ir kiti profesionalai.