Į šeštąjį „Baltijos Lean forumą“ susirinko 300 dalyvių iš Lietuvos ir kaimyninių šalių

2019 m. balandžio 3 d. partnerystėje su “Verslo žiniomis” įvyko jau šeštasis „Baltijos Lean Forumas“. Į jį šiemet atvyko trys šimtai dalyvių iš Lietuvos ir kaimyninių šalių. Renginyje savo patirtimi įgyvendinant Lean dalinosi jau pažengusios bendrovės ir tik pernai su Lean vadybos sistema susipažinusios įmonės.

Šiemet pagrindine forumo tema tapo Lean filosofijos sąveika su kitomis vadybos praktikomis. Renginio metu savo mintimis su Baltijos šalių verslininkais dalinosi patyrę konsultantai iš tarptautinių organizacijų „Honsha“ ir „TWI Institute“, taip pat Pietų Danijos universiteto (SDU) profesorė.

 

Forumo dalyvius pasveikino Ugnius Jankauskas, „Verslo žinių“ generalinis direktorius. „Jau šeštus metus „Verslo žinios“ drauge su „Lean LT“ komanda organizuoja šį forumą ir turbūt organizuos dar šimtą metų, nes „Lean“ nėra baigtinis projektas – tai nuolatinio tobulėjimo procesas. Svarbiausia, kad susipažinę su skirtingomis patirtimis ir grįžę į savo verslus imtumėtės konkrečių pokyčių“, – sakė U. Jankauskas.

Renginio moderatorius Vidas Petraitis, „Lean LT“ įsteigėjas ir vadovas, pakvietė mokytis tiek iš sėkmės istorijų, tiek iš klaidų, kuriomis pranešėjai atvirai dalinosi su „Baltijos Lean forumo“ dalyviais.

„Sėkmė yra požiūrio į gyvenimą ir verslą pasekmė, o visas šiemet pranešimus pristatančias organizacijas vienija aiškus žinojimas, kas yra jų prioritetai ir tikslai. Šioms įmonėms tobulėjimo projektai yra ne fakultatyvas, o veiklos esmė, todėl jos ir pasiekė reikšmingų rezultatų“, – pastebėjo  V. Petraitis.

„Baltijos Lean forumas“ prasidėjo dviejų žinomų įmonių – „Circle K“ ir „Schmitz Cargobull Baltic“ – generalinių direktorių Skirmanto Mačiuko ir Raimundo Petrausko diskusija. Joje sėkmingų bendrovių vadovai pasidalino patirtimi, kaip susipažino su Lean ir kokią finansinę bei kultūrinę naudą atnešė ilgametis Lean taikymas.

„Schmitz Cargobull Baltic“ vadovas R. Petrauskas teigė, kad su Lean pagalba įmonė sugebėjo beveik 5  kartus padidinti gamybos apimtis. O S. Mačiukas teigė, kad Lean išmokė visus procesus pirmiausia įvertinti iš klientų poreikių pozicijos. Abiejų įmonių vadovai pabrėžė, kad būtina nuolat lankytis skirtinguose padaliniuose ir kuo atidžiau klausytis pasiūlymų, kuriuos teikia įmonės darbuotojai. Šiandien iš Lietuvoje veikiančių įmonių noriai mokosi ir jų kolegos iš skirtingų užsienio šalių.

Šiemet „Baltijos Lean forumas“ sulaukė ypatingo pranešėjo – net du kartus prestižinę Shingo premiją pelniusio Patricko Grauppo, „TWI Institute“ vyriausiojo instruktoriaus. P. Graupp‘o teigimu, „Training Within Industry“ (TWI) sistema ypač efektyviai veikia, kai įmonės kompleksiškai taiko įvairias Lean praktikas ir siekia kuo efektyviau organizuoti naujų darbuotojų apmokymą, jų įtraukimą į veiklos tobulinimą ir darbų saugą.

Ilgametis tarptautinės organizacijos „Honsha“ konsultantas ir knygų autorius Darrilas Wilburnas šiemet pasakojo apie Lean transformaciją. „Lean efektyviausiai suveikia tuomet, kai įmonės šią vadybos sistemą derina su kitomis verslo valdymo praktikomis“, – įsitikinęs D. Willburnas.

Marianne Wolff Lundholt, Dizaino ir komunikacijos departamento asocijuota profesorė Pietų Danijos universitete, dalinosi praktine patirtimi, į ką būtina atsižvelgti įmonių vadovams, kai organizacijose vykdomi esminiai pokyčiai. Jos teigimu, darbuotojų pasipriešinimą reikėtų vertinti kaip resursą ir galimybę suprasti, kokios temos turi būti pristatytos ir išaiškintos atidžiau.

Šiemet savo praktine patirtimi, kokių rezultatų galima pasiekti jau pirmaisiais Lean taikymo metais, dalinosi net kelių įmonių vadovai. „CIE LT Forge“ generalinis direktorius Darius Masionis teigė, kad į Lean diegimą investavo 20 tūkst. eurų, tačiau tais pačiais metais įmonės gauta nauda siekė 130 tūkstančių eurų.

Pernai bendradarbiauti su „Lean LT“ pradėjusi „Žalgirio“ organizacija per artimiausius 5 metus sieks kuo efektyviau išnaudoti turimą infrastruktūrą, darbuotojų pasiūlymus dėl veiklos tobulinimo ir didžiulį sirgalių palaikymą. Kaip pasakojo „Žalgirio“ verslo vystymo vadovė Unė Marija Jurkštaitė, jau pirmaisiais Lean taikymo metais organizacija pastebėjo gerėjančią komunikaciją ir aiškesnį supratimą apie organizacijos veiklos prioritetus.

„Lean pakėlė mūsų įmonę į visiškai kitą lygmenį, kuriame sugebame pamatuoti, paskaičiuoti ir priimti reikiamus sprendimus šiandien. Šiuo metu užfiksavome milijonais eurų išaugusias pajamas ir daug sutaupytų lėšų. Pradėję taikyti Lean padedant „Lean LT“ komandai sugebėjome vėl pradėti veikti pelningai ir pernai uždirbome milijoną eurų pelno. Tai yra didžiulis efektas, kuriuo mes šiandien didžiuojamės“, – dalinosi Linas Karžinauskas, „KG Constructions“ generalinis direktorius.

Gediminas Mickėnas, nuotr. Ryčio Galadausko, „Verslo žinios“

 

Pernai Lean diegti pradėjęs mažmeninės prekybos tinklas „Ermitažas“ šiuo metu veiklą matuoja beveik 200 rodiklių. Vien pernai „Ermitažo“ darbuotojai pateikė 394 veiklos tobulinimo pasiūlymus, iš kurių 142 jau yra įgyvendinti. „Mes taikome jau keletą Lean metodų ir skaičiuojame jų įgyvendinimo efektą. Pavyzdžiui, vien pastarojo projekto sukurta nauda viršija 40 tūkstančių eurų, o tokių projektų turime ne vieną ir ne du“, – pasakojo Gediminas Mickėnas, „Ermitažo“ generalinis direktorius.

Gvidas Drobužas, Panevėžyje veikiančios „IOCO Packaging“ vadovas teigė, kad Lean taikymas padeda kaskart naujai peržiūrėti įmonėje vykstančius procesus: „Šiuo metu skaitmenizuojame Lean sistemą ir pradedame naujai taikyti Lean. Realiu laiku stebime visų darbuotojų veiklos rodiklius, o  įmonės padalinių vadovų vis dažniau paklausiu, kokius Lean metodus jie naudoja padedami savo darbuotojams pasiekti geresnių rezultatų.“

 


Gvidas Drobužas, nuotr. Ryčio Galadausko, „Verslo žinios“


Šiemet „Baltijos Lean forumo“ metu buvo apdovanotos efektyviausiai Lean taikančios įmonės:

  • Metų Kaizen vardą pelnė „Šilutės baldai“;
  • Metų Projekto titulas atiteko UAB „Kurana“;
  • Metų Disciplinos prizą laimėjo „Baltic Petroleum“;
  • Metų Rezultato vardas suteiktas „Girtekai Logistics;
  • Metų Įsitraukimo prizą šiemet laimėjo UAB „Domeina“;
  • Metų Starto nominacijoje pirmenybė suteikta bendrovei „Baltic Food Partners“.

Rungtyje dėl Metų Starto Užsienyje nominacijos šiemet nugalėjo „Eco Baltia Grupa“ iš Latvijos.


Įspūdžius iš Baltijos Lean Forumas 2018 renginio galite pažiūrėti čia.