Be lyderių nebus ir permainų

2015 04 30

Gintautas Degutis / Verslo žinios

Blogiausias dalykas, kokį gali padaryti „Lean“ metodiką diegti nusprendusios įmonės vadovas, yra likti abejingam, teigia Samuelis Obara, „Lean“ ekspertas. Anot jo, būtent vadovai turi tapti lyderiais, rodyti pavyzdį, skatinti permainas ir tempti jas ant savo pečių, o ne stovėti šalia su botagu.

„Aš esu direktorius, o „Lean“ yra tiems žmonėms, ten ceche. Tai ydingiausias įmanomas mąstymas. Būtina, kad lyderis suprastų „Lean“ ir vestų įmonę šiuo keliu. Kitaip visos pastangos ir geri norai nueis perniek“, – „Verslo žinių“ organizuotoje konferencijoje „Lean 2015“ kalbėjo „Honsha“ vykdomasis direktorius ir „Lean Enterprise Institute“ lektorius, ilgametę gamybos patirtį sukaupęs bendrovėje „Toyota“.

Pono Obaros teigimu, pirmiausia reikia išsiaiškinti, kurie žmones įmonėje yra pasiruošę pokyčiams ir sugebės priimti „Lean“.

Jis siūlo kolektyve ieškoti šių savybių: atsakingumo, skubaus įvykdymo jausmo, atsidavimo, nuolatinio tobulinimo, tobulėjimo būtinybės supratimo ir sąmoningo siekimo bei įsitraukimo į įmonės problemų sprendimą.

Svečias iš Japonijos taip pat prideda ir esminius klausimus, kuriuos sau turėtų užduoti įmonių vadovai: kas aš esu, kas yra mano konkurentai, ką jie daro geriau už mus, kur aš esu „Lean“ skalėje ir kiek dar galiu sumažinti švaistymą?

Ponas Obara taip pat priduria, kad permainos nevyksta greitai. Jas reikia įgyvendinti laipsniškai. Tada ir vidinis darbuotojų pasipriešinimas bus mažesnis.

„Ar bandėte virti varles? Jei įmesite jas į karštą vandenį, jos iššoks ir pabėgs, Bet jeigu po truputį didinsite temperatūrą, jos jausis patogiai, bus patenkintos ir išvirs“, – analogiją pateikia „Lean“ ekspertas.

Jis akcentuoja ir kaizenų – nuolatinio tobulėjimo ir tobulinimo filosofijos svarbą.

„Turite kibirą su kokia nors medžiaga. Reikia tą kibirą pripildyti vandens ir išmaišyti. Sugalvojate, kad galima įkišti žarną į kibirą ir bepilamas vanduo iš karto maišys kibiro turinį. Štai turite atliekamą minutę. Per tą minutę nebandykite pagaminti daugiau, t. y. pripilti daugiau vandens ar pripildyti daugiau kibirų. Geriau pagalvokite, kokią dar proceso dalį galite patobulinti. Tarkime, kad vėliau turite patikrinti, ar į kibirą pripylėte tinkamą vandens kiekį. Galima kibirą pasverti arba pažymėti kibire linijas, žyminčias talpą. Tada svėrimo etapo galėsite apskritai atsisakyti. Dabar turite dvi minutes. Taikant „Lean“ metodiką ir kaizenus, ilgainiui jos virs keturiomis, vėliau 8 ir galop 8 valandomis“, – pavyzdžius pateikia p. Obara.