Konkuruoti padės gebėjimas aptikti ir spręsti problemas

2019 11 04

2019 m. spalio pabaigoje įvykusi konferencija „Next Economy“ buvo skirta aptarti, kokią įtaką verslui daro technologijos, dirbtinis intelektas, skaitmenizacija, GIG ekonomika, virtuali realybė, blokų grandinės (blockchain) technologijos ar daiktų internetas. Konferencijoje pranešimą skaitęs „Lean LT“ įkūrėjas Vidas Petraitis atkreipė dėmesį ir į kitą ne mažiau svarbią temą – būtinybę stiprinti žmonių gebėjimą laiku atpažinti ir spręsti problemas. Būtent tai „Pasaulio ekonomikos forumas“ įvardino kaip svarbiausią kompetenciją XXI amžiuje. Problema gali būti nepakankamas produktyvumas, per lėtas ar nekokybiškas užsakymų atlikimas, per aukšta savikaina, prastovos, netobuli procesai ar bet kuri kita kliūtis, trukdanti pasiekti tikslų efektyviau.

Pranešėjas pasakojo, kad tobulėjančią organizaciją nuo kitų skiria pasirengimas pripažinti problemas, gebėjimas jas aiškiai įvardinti ir mokėti spręsti. Šių kompetencijų galima išmokti, pvz. po keletą kartų pritaikant „5 Kodėl“ metodą surasti tikrosioms problemų priežastims. Vienas iš būdų spręsti problemas yra PDTV (Planuok – Daryk – Tikrink – Veik), užsienio vadybos literatūroje įprastai įvardijamas kaip PDCA (Plan-Do-Control-Act) principas. Kai pasakojo Harvardo verslo mokyklos absolventas V. Petraitis, sėkmingai konkuruojančių organizacijų darbuotojams labai svarbu ne tik mokėti, bet ir norėti spręsti problemas. „Dar didesnio pranašumo rinkoje gali suteikti gebėjimas iškelti vis aukštesnę kartelę – tai yra, sukurti lyg ir dirbtinę problemą, tačiau vėliau ją meistriškai įveikti“, – dalinosi Vidas Petraitis.

Daugiau idėjų apie problemų sprendimą galite rasti naujienų portale „Delfi“ publikuotame straipsnyje apie penktą kartą organizuotą konferenciją „Next Economy“ (BZN Start): https://www.delfi.lt/verslas/verslas/ateities-ekonomika-pokyciai-kuriu-ignoruoti-negalima-jau-dabar.d?id=82599289