LEAN ir kaizenai: „Umegos“ patirtis

2015 04 29

Gintautas Degutis / Verslo žinios

Utenos metalo apdirbimo AB „Umega“ kaizenų sistemą pradėjo diegti 2013 m. Šiuo metu bendrovė jau yra įgyvendinusi per 550 darbuotojų pateiktų veiklos tobulinimo pasiūlymų. Tačiau pradžia buvo sunki, sako Laura Lisauskienė, „Umega“ finansų kontrolierė.

„Didžiausia problema, žinoma, buvo darbuotojų pasipriešinimas ir konservatyvumas“, – pripažino „Verslo žinių“ organizuotos „LEAN 2015“ konferencijos pranešėja.

Anot jos, ne retas darbuotojas sakydavo: įmonė 20 m. dirba, kaip dirbusi, ir nebankrutavo. Nebankruotuos ir dabar – velniams mums tie kaizenai. Kiti murmėdavo: aš 20 m. dirbu, viską žinau, ką jie čia mane mokys. O treti tiesiog klausdavo, ką konkrečiai man duos tie kaizenai?

„Tai suprantama ir puikiai žinoma visiems, kurie jau vykdė kokius nors pokyčius įmonėje – žmonės bijo išeiti iš savo komforto zonos. Bet svarbiau – kaip tai pakeisti. Galima demonstruoti valdžią ir sakyti: rašyk kaizenus arba būsi nubaustas. Galima už nesėkmes suversti kaltę kažkam arba dirbti kartu. Galima naudotis darbuotojais, plūsti juos už blogai parašytus kaizenus arba juos ugdyti. Galima įsakinėti arba jų klausti. Kaip manote, kuris kelias geresnis?“ – retoriškai klausė p. Lisauskienė.

Anot jos, siekiant darbuotojų įgalinimo atmosferos įmonėje, bendraujant su darbuotojais vadovams geriausia skatinti bendrumo ir komandinio darbo jausmą, naudojant tokius žodžius kaip „darykime“, „dirbkime kartu“. Įsakmaus tono ir liepiamosios nuosakos žodžių kaip „dakyk“, „dirbk“ reikėtų vengti – jie netinkami LEAN metodikai ir jos padiktuotam vadovavimo stiliui.

Ponia Lisauskienė taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad darbuotojus reikia mokyti rašyti kaizenus ir nepeikti už rašybos klaidas ar kitus neesminius dalykus. Kita vertus, kaizenai būtent ir reiškia nuolatinį tobulėjimą. Tad rašybos klaidų taip pat neprošal atsikratyti.

„Jei kaizeno lape kažkas surašyta netinkamai ar ne iki galo suformuluota, nepeikite, o padėkite. Pasakykite, kas konkrečiai yra negerai, nes minčių skaityti niekas nemoka. Parodykite pavyzdį. Jei tiesiog piktai pasakysite: „perdaryk, čia viskas blogai“ ir nepaaiškinsite, kas tiksliai yra negerai ir kaip tai pataistyti, darbuotojui dings motyvacja ir jis daugiau apskritai nebandys nieko siūlyti“, – kalbėjo pranešėja.

Tas pats su darbuotojų motyvacija įvyks ir tuomet, kai įmonėje nėra kaizenų įgyvendinimo mechanizmo ir pasiūlymai tiesiog dulka stalčiuje arba jeigu pasiūlymą pateikęs darbuotojas bus verčiamas viską įgyvendinti pats, o įmonė nesuteiks jam nei laiko to pasiūlymo įgyvendinimui, nei pagalbos.

Ponia Lisauskienė taip pat siūlo pradėti nuo mažų dalykų, pavyzdžiui, nereikalingų laidų ar atliekų konteinerių perkėlimo į patogesnę vietą, o bėgant laikui didinti kaizenų kartelę, kad patobulinimai būtų visi didesni ir svarbesni.

Valdas Stanionis, AB „Umega“ meistras, pateikiantis daugiausiai pasiūlymų, pripažįsta, kad pats į kaizenus žiūrėjo skeptiškai. Tačiau gretai persilaužė.

„Vieną diena eidamas pro mūsų kaizenų lentą sugalvojau patobulinimą, susijusį tiesiogiai su mano darbu. Greitai supratau, kad kaizenai padeda ir man pačiam, taip galima susitvarktyi visokias erzinančias smulkmenas, kurios trukdo, bet kurių sprendimui paprastai nebelieka laiko“, – pasakoja p. Stanionis ir priduria pastebėjęs, kad dėl kaizenų sistemos skirtingų barų darbuotojai pradėjo daugiau bendrauti ir ėmė pritaikyti gerają kolegų praktiką savo darbo vietoje.