Lean konferencijoje Lenkijoje akcentuota iniciatyvaus vadovo svarba

2015 07 13

Šių metų birželio mėnesį Vroclave, Lenkijoje jau 15–tą kartą vyko kasmetinė Lean konferencija „Lean management conference for manufacturing and services“, kurioje minčių sėmėsi ir Lean.lt komandos nariai. Renginio metu vyko atviros renginio dalyvių ir svečių diskusijos, praktiniai seminarai, o Lean taikymo patirtimi dalinosi pasaulinio lygio ir vietos Lean ekspertai bei populiariausių knygų apie šio metodo taikymą autoriai.

Daugiausiai konferencijos dalyvių dėmesio sulaukė pagrindiniai pranešėjai, „Toyota“ veteranai John Y. Shook ir Samuel Obara. „Lean Enterprise Institute“ vadovas J. Y. Shook su dideliu entuziazmu dalinosi mintimis apie A3 valdymo proceso naudą, kurią išdėstė ir paskutinėje savo knygoje „Managing to Learn“. Pranešimų metu J. Shook išsamiai aptarė, kokį vaidmenį atlieka lyderis organizacijoje, vykdant veiklų sistemos pokyčius remiantis Lean metodais bei pateikė 10 esminių patarimų, į ką reikia orientuotis siekiant tai įgyvendinti sėkmingai. Lean taikymo principų naujoves išsamiai aptarė ir Lean.lt partneris, „Honsha“ vykdantysis direktorius S. Obara, kuris nevengė akcentuoti bendros Lean kultūros organizacijoje sukūrimo ir išlaikymo svarbą. Pranešimus skaitė ir kiti žinomi kviestiniai svečiai: Lean IT ekspertas Mike Orzen bei Lean instituto Brazilijoje prezidentas Jose R. Ferro, kalbėję apie maksimaliai kokybiškų prekių ir paslaugų teikimą ir bendradarbiavimo su klientais svarbą. Lean metodų taikymo administraciniuose procesuose specialistas Chris Vogel kaip sėkmingą praktinį Lean diegimo pavyzdį pateikė finansines paslaugas teikiančios bendrovės „Wells Fargo“ atvejį, kuri šiuo metu yra Lean.lt partnerių Honsha klientė. Identifikavus pagrindines įmonės dokumentų administravimo problemas, buvo pradėta diegti Lean sistema administraciniams procesams ir jau netrukus užfiksuoti itin pozityvūs veiklų rodikliai: naujų funkcionalių ir dokumentų tvarkymui tinkamesnių patalpų įrengimas, spartesni procesai bei efektyvesnis veiklų pasiskirstymas tarp darbuotojų.

Konferencijos metu buvo aplankytos Lean metodus taikančios gamyklos. Konferencijos dalyviai svečiavosi pas automobilių variklių ir pavarų dėžių gamintoją „Toyota Motor Manufacturing Poland“ bei buitinę techniką gaminančios bendrovės „Electrolux“ padalinyje. Abi šios bendrovės jau ne pirmus metus savo gamybos procesams taiko Lean sistemos metodus. Jau eilę metų Lean sistema besiremianti „Toyota“ gamykla, valdoma Carl Klemm, šiuo metu per vienerių metų laikotarpį pagaminama kiek daugiau nei milijoną vienetų variklių bei pavarų dėžių. Dalyviams pristatytas ir Sebastian Gulka valdomas „Electrolux“ padalinys Lenkijoje, kuriame šiuo metu dirba 1164 darbuotojų. Gamykla išsiskiria itin dideliu produktyvumu – dabar per dieną čia sukuriama net 5220 gaminių. Šie apsilankymai parodė tiesioginę Lean metodų naudą gamybai, kai pradėjus vykdyti veiklos pokyčius, sparčiai auga ir produkcijos apimtys. Specialus seminaras apie Lean metodo instruktavimą įmonėse taip pat vyko ir vieno žinomiausių kompiuterių bei technikos gamintojų „HP“ gamykloje.

Konferencijos metu buvo pateikta vertingų įžvalgų apie Lean metodų diegimą visose srityse, tačiau praktikai itin daug dėmesio skyrė Lean metodų taikymui paslaugų sektoriuje. Pastebima tendencija, jog Lean poreikis sparčiai auga IT paslaugų teikimo procesams. Taip pat buvo akcentuojami tiesiogiai vadovo įgyvendinami Lean sistema paremti pokyčiai organizacijoje – Lean sistemos tradicijų diegimo delegavimas kitiems darbuotojams lyginamas su religijos delegavimu, kuris yra paprasčiausiai neįmanomas.

Po apsilankymo Lenkijoje Lean.lt praktikai džiaugiasi, kad ši metodika sparčiai populiarėja ir Lietuvoje. Pastebima, kad vis dažniau diegiant Lean sistemas įmonių veikloje, vadovai noriai priima praktikų siūlomas šios srities inovacijas bei atsižvelgia į vyraujančias metodo taikymo tendencijas. Po konferencijoje išklaustų pranešimų abejonių nekyla: taikant Lean metodiką organizacijoje svarbiausia įvertinti pokyčių įvedimo galimybes, įtraukti aukščiausio lygio vadovus ir taip užtikrinti, jog maksimalią naudą pajausti gali ne tik didelės tarptautinės bendrovės, tačiau ir vietinės reikšmės įmonės.