Nuolatinis galvojimas apie nuostolių mažinimą sukuria mokymosi kultūrą

2018 05 02

Kodėl LEAN transformacijos pavyksta ne visur? „Honsha“ vykdantysis direktorius Sammy Obara teigia, kad kultūros kūrimas, kurioje žmonės nuolat galvoja apie resursų švaistymo mažinimą, turi lemiamos įtakos tos įmonės sėkmei. Nepriklausomai nuo to, ar įmonė išgyvena spartų augimą ir finansiškai laikosi itin stipriai, ar sąlygos verčia taupyti kiekviename žingsnyje.

2018 metais dalyvaudamas konferencijoje „Lean Talk“ Sammy Obara savo pasisakymą pradėjo nuo pasakojimų apie Japonijos tualetus. Taip, perskaitėte teisingai! Kai jis pirmą kartą nuvyko į Japoniją, Sammy buvo sužavėtas, jog japonų tualetai buvo specialiai įrengti, kad kiekvienas žmogus galėtų apie 4 litrus vandens kaskart, kai pasinaudodavo. Po daugelio metų, Japonijai pajutus didelį ekonominį augimą, šalis išlaikė tokį patį taupų požiūrį ir, anot Sammy, daugelis japoniškų kompanijų vis dar gamina tokius pačius taupius tualetus kaip ir prieš dešimtmečius.

Sammy pažymi, kad šis požiūris rodo esminį skirtumą, kaip reikėtų galvoti apie nuolatinį tobulėjimą. Užuot klausus „kodėl ir toliau turėtume taupyti šiuos papildomus 4 litrus vandens?“, reikėtų klausimą formuluoti kitaip  – „kam turėtume švaistyti šiuos 4 litrus vandens?“.

Dirbdamas „Toyota“ korporacijoje Sammy Obara teigia patyręs, kad bendrovė stengiasi sutaupyti kiekvieną sekundę administravimo procese, pavyzdžiui, sutrumpindama naudojamus šešių skaitmenų kodus iki keturių skaitmenų. Taip buvo sumažintas ir klaidų kiekis, nes naudojant keturių skaitmenų kodus klaidų pasitaikydavo gerokai mažiau.

Tačiau, kaip pasakoja S. Obara, jam teko dar kartą įsitikinti, kad klausimas buvo ne “kodėl kompanija, gaunanti beveik 300 milijardų dolerių pajamų, nori sutaupyti vieną sekundę?”, bet “kodėl bet kuri kompanija, nepriklausomai nuo jos dydžio, turėtų iššvaistyti vieną sekundę savo laiko?”

„Žmonių mokymasis pakeisti savo mąstymą šia linkme yra tikriausias raktas į verslo sėkmę“, – sako Sammy Obara.

Visą Sammy Obara pranešimą rasite čia.