Verslo akademija

2013 03 08

Robotai – gamybos mada ar verslo konkurencingumo įrankis?

Žinių radijas

Siekdamas didesnio konkurencingumo, verslas jau seniai įvertino robotų galimybes. Nesnaudė ir mokslininkai, ypač Japonijoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose, rinkai kasmet pristatydami robotų inovacijas ir platesnes pritaikymo galimybes. Naujoji pramonė Vakarų pasaulyje šiandien jau nebeįsivaizduojama be robotų – net ir technologiškai atsilikusios įmonės puolė pirkti robotus daug sunkaus fizinio darbo ar ypatingo tikslumo reikalaujančioms funkcijoms atlikti.

Verslo konsultantai pastebi, kad Lietuvoje gamybininkai robotais ėmė labiau domėtis kritus jų kainoms ir atsiradus galimybei užsienyje įsigyti panaudotų robotų. Platesnį robotų manipuliatorių panaudojimą Lietuvoje lėmė intensyvėjanti gamybos automatizacija ir augantys konvejerinės gamybos mastai. Skaičiuojama, kad Lietuvoje įvairiose įmonėse jau dirba daugiau kaip 100 robotų, pakeitusių apie pusę tūkstančio darbininkų. Lietuvoje robotai kepa duoną, į padėklus krauna produkciją, atlieka laboratorinius kraujo tyrimus.

Verslininkai tikina, kad ryžtis investicijoms į gamybos automatizavimą ir robotus paskatino ne mada, o galimybė sutaupyti, pakeičiant vis brangiau kainuojančius žmones robotais. Kita svarbi priežastis, lemianti vis didesnį robotų populiarumą, – galimybė išvengti žmogiškųjų klaidų. Tačiau skeptikai tikina, kad robotai yra tokie brangūs, jog investicijos atsiperka pernelyg lėtai. Be to, robotų programavimas ir aptarnavimas yra itin brangus.

Tad kas geriau: žmogus ar robotas? Ar visuomet žmogų gali pakeisti robotas? Ar robotai gali padidinti verslo konkurencingumą – sumažinti gaminių savikainą, padidinti gamybos efektyvumą ir kokybę? Kaip gamybos procesų valdymą pakeičia robotų panaudojimas? Kas laukia ateities pramonės?

Laidoje dalyvauja verslo konsultantas, „Lean“ gamybos sistemos praktikas Vidas Petraitis, robotų pritaikymo pramonėje įmonės „Robotex“ vadovas Eduardas Šmitas, duonos gaminių bendrovės „Biržų duona“ vadovas Viktoras Kurganovas, medicininių tyrimų laboratorijos „Antėja“ vadovas Vidas Gedutis, pieno produktų gamybos įmonės „Vilkyškių pieninė“ vadovas Gintaras Bertašius.

Laidos klausykite čia