Verslo efektyvumo konferencija Latvijoje: Baltijos šalyse tikimasi Lean taikymo proveržio

2015 11 03

Spalio pabaigoje Latvijoje jau ketvirtus metus iš eilės vyko „Verslo efektyvumo forumas“, kuriame efektyvaus procesų valdymo patirtimi dalinosi net 10 įvairių sričių specialistų iš skirtingų Europos šalių. Forume paskaitą vedė ir didžiausios Lean principus Lietuvoje diegiančios bendrovės „Lean.lt“ praktikas Vidas Petraitis. Šių metų renginyje buvo analizuojamos galimybės didinti efektyvumą švietimo ir statybų sektoriuose, taip pat buvo aptariama, ko turi imtis vadovas, kad įmonės procesai būtų valdomi geriausiai. Praktiniai Lean taikymo Europoje pavyzdžiai atskleidė, kad netolimoje ateityje ši geroji praktika gali tapti realybe ir Baltijos šalių organizacijose.

„Lean.lt“ praktikas Vidas Petraitis paskaitos metu pristatė vertinimą, kaip procesai valdomi pasaulinio lygio ir Baltijos šalių įmonėse. Atlikto tyrimo duomenys parodė, jog įmonės Baltijos šalyse dar turi nemažai potencialo didinti veiklos efektyvumą. Pasirodo, vertinant vieno įmonės darbuotojo sukuriamą vertę, Lietuva nuo labiau vakarietiškų šalių šiuo rodikliu atsilieka nuo 2 iki kone 8 kartų. Tiesa, kai kurie sektoriai Lietuvoje išsiskiria itin aukštais rodikliais ir minėtu rodikliu ženkliai lenkia tame pačiame sektoriuje veikiančias užsienio įmones. Tai parodo, kad galime būti pranašesni, tačiau pokyčius skatinančių iniciatyvų imasi tikrai ne kiekvienas.

V. Petraitis taip pat atkreipė dėmesį, jog Baltijos šalyse vadovai yra susipažinę su gerosiomis Lean taikymo praktikomis, tačiau daro nemažai klaidų diegiant jas savo įmonėje. Paskutinio atlikto tyrimo duomenimis, Lietuvoje net 93 proc. apklaustų vadovų buvo girdėję apie Lean sistemą ir sieja ją su nuolatiniu tobulėjimu bei aiškesniais procesais. Nepaisant tokio vertinimo, Lean šiuo metu taiko tik maža dalis šalies įmonių arba metodus įgyvendina netinkamai. Lean metodų taikymo proveržis Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse yra labai realus, tačiau verslo atstovams reikia įdėti nemažai pastangų, kad tokia iniciatyva įmonei būtų tikrai vertinga. Lean metodai atneša didžiausią naudą tuomet, kai yra taikomi nuosekliai ir planuojant į priekį. Ne mažiau svarbus ir tinkamas darbuotojų įtraukimas į problemų sprendimą bei Lean sistemos įgyvendinimą ir taikymą. Lean principus suvokiantis darbuotojas geba ne tik pastebėti kylančias problemas, bet ir žino, koks yra geriausias kelias jas išspręsti.

„Verslo efektyvumo forume“ buvo aptartos galimybės didinti efektyvumą švietimo sektoriuje. Didelis dėmesys buvo skirtas pavyzdžiui, kaip procesai valdomi Didžiojoje Britanijoje. Šioje šalyje Lean metodus taiko ne vienas universitetas – tiek administraciniuose procesuose, tiek akademinėje veikloje. Pavyzdžiui, Lean principai diegiami studentų priėmimo, pašalinimo procesuose, biudžeto planavime, taip pat studijų programų struktūros sudarymo, užduočių skyrimo ir studentų atsiliepimų surinkimo eigoje. Tokiu būdu sutaupomos ne tik universitetų lėšos, bet ir studentams bei dėstytojams itin svarbios akademinės valandos, kurias galima panaudoti papildomoms studijų veikloms.

Renginyje pirmą kartą Latvijoje buvo aptariamas ir Lean taikymas statybų sektoriuje (angl. Lean Construction). Tokio pobūdžio gerosios praktikos taikomos jau ne vienoje šalyje. Pavyzdžiui, Suomijoje Lean metodai statybose taikomi jau septynerius metus, per šį laikotarpį buvo išspręsta nemažai kiekviename statybų projekte kylančių problemų: sparčiau užbaigiami darbai, paliekama mažiau defektų, sumažėja nereikalingų procesų ir veiklų, darbuotojams vis rečiau tenka gaišti laiką laukiant, kol bus atlikti procesą lėtinantys darbai.

Antroji renginio diena buvo skirta kūrybinėms dirbtuvėms, kur praktinių užsiėmimų metu dalyviai gilinosi į nuolatinio tobulėjimo sistemų galimybes. Mokymų metu V. Petraitis pristatė Kaizen Teian metodą. Šio metodo esmė yra skatinti darbuotojus dalintis pasiūlymais, kurie palengvintų jų darbą, sutaupytų laiko ar išteklių bei kitaip prisidėtų prie geresnių įmonės rezultatų. Pateikti praktiniai pavyzdžiai itin sudomino kūrybinių dirbtuvių dalyvius ir tai parodė, kad Lietuvos Lean sistemos praktikai tikrai turi išskirtinių žinių, kuriomis gali pasidalinti su savo artimiausiais kaimynais.

„Lean.lt“ komandą nudžiugino ir itin teigiamas V. Petraičio pasirodymo renginyje įvertinimas. „Šiame „Verslo efektyvumo forume“ dalyvavo daug patirties turintys įvairių sričių lektoriai, o remiantis dalyvių vertinimu, Vidas buvo išskirtinai stiprus lektorius. Jo paskaitą apie įmonių Baltijos šalyse ir pasaulyje palyginimą renginio dalyviai įvertino itin palankiai. Tad Latvijos „Verslo efektyvumo asociacijos“ nariai tikisi bendradarbiauti su Lean.lt ir kituose renginiuose bei apsilankyti sėkmingai Lean metodus taikančiose Lietuvos įmonėse“, – teigia renginio organizatorė, „Verslo efektyvumo asociacijos“ Latvijoje vykdančioji direktorė Anita Stukāne.